Dračie lode

Dračie lode na Slovensku

Sme radi, že tento šport sa na Slovensku teší veľkej obľube. Získava si stále viac pozornosti a športové tímy stále pribúdajú. Každoročne sa usporadúva niekoľko pretekov určené pre pretekárov, študentov, amatérov, rekreantov, či deti. Ak hľadáte zábavu, pri ktorej sa môžete odreagovať od každodenných povinností a  príjemne zrelaxovať, tak práve dračie lode Vám ponúkajú ideálnu voľbu. Je to možnosť ako posilniť tímového ducha, alebo vyformovať silu jednotlivca. Naši inštruktori Vás zaškolia a naučia pádlovať.


O Dragonboatingu

História pretekov pádlovania na dračích lodí začala pred viac ako 2 200 rokmi v Číne a je opradená legendou o obľúbenom ľudovom básnikovi Chiu-Yuianovi (340-278 alebo 343-290 p.n.l.), ktorý sa utopil v mori na protest proti pomerom v štáte. Rybári potom na jeho pamiatku vyrazili na more a pravidelnými údermi do bubna odrážali zlých duchov, aby jeho duša našla pokoj.

history1
Z básní Chiu-Yuian tej doby existujú prvé historické zmienky o pretekaní  na dračích lodiach. Lode odvodené od boha vôd – draka, sú 12,5 metrov dlhé a pojmú dvadsať pádlujúcich, 10 naľavo a 10 napravo. Na konečných dvadsaťdva členov posádky ich potom doplní kormidelník stojaci na korme a bubeník sediaci na vysokej stoličke vpredu, ktorého údery do koženého bubna udávajú  rytmus pádlovania. Provu a zadnú časť lode zdobí vyrezávaná dračia hlava a chvost.

history2

Moderná  história pretekania začína v roku 1976, kedy sa uskutočnil prvý festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtiaľ sa šport rýchlo rozšíril do celého sveta. V súčasnej dobe sa tejto disciplíne aktívne venuje cez 50 miliónov športovcov z viac ako 50 krajín sveta.